Wiele osób pragnie wiedzieć, co dzieje się w ZUS z momentem, gdy zawiesimy działalność gospodarczą. I co zrobić, aby swoją obecność w ZUSie zaznaczyć, kiedy zadecydujemy o wznowieniu działalności. Jakie dokumenty będą potrzebne? Do czego służy wniosek CeiDG-1? Spieszymy z odpowiedzią na te i inne pytania, w temacie odwieszania firmy.
Wniosek CEiDG-1 służy do zawiadomienia ZUS zarówno o zawieszeniu i przerwie w działalności, jak i odwieszeniu i jej wznowieniu. Ponowne zgłoszenie osoby jako przedsiębiorcy następuje zgodnie ze schematem podlegania ubezpieczeniom, które wskazane były na ostatnim wydanym zgłoszeniu, tuż przed zawieszeniem prowadzonego biznesu. W takim przypadku, jeśli zmienił się tylko kod ubezpieczenia lub szef firmy zadecyduje o ich zmianie, niezbędne będzie wypełnienie wniosków rejestracyjnych, takich jak ZUS ZUA albo ZUS ZZA (dla ubezpieczeń zdrowotnych), wcześniej jednak będzie musiał skontaktować się w tej sprawie z ZUS-em.
Czym innym natomiast jest formularz ZUS-DRA, który służy do rozliczeń za pewien krótszy okres, do miesiąca. W momencie odwieszenia działalności firmy służy on do potwierdzenia, że schemat składek nie ulegnie zmianie i służy wyłącznie do potwierdzenia tego faktu. Pierwszy miesiąc będzie idealnym czasem do jego złożenia. Warto pamiętać także o tym, że ubezpieczenie społeczne będzie wskazywane wprost proporcjonalnie do czasu odwieszenia, które akurat wypada na miesiąc odwieszenia. Nie zaszkodzi, aby ponowić złożenie deklaracji z wyszczególnionymi pełnymi stawkami. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie stworzył żadnych miejsc pracy (czyli nikogo nie zatrudnia) i opłaca jednocześnie składki minimalne, nie ma już takiej potrzeby.