W bieżącym 2014 roku zmieniło się wiele przepisów dotyczących rozliczania podatku oraz fakturowania VAT. Warto zadać sobie pytanie: czy nasza firma jest gotowa na nowe wyzwania i jak poradzi sobie funkcjonując wg. aktualizowanych przepisów? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych, krótkich podpowiedzi jak należy interpretować i respektować najświeższe przepisy będąc przedsiębiorcą.
Wśród najnowszych i najważniejszych zmian zaprowadzonych przez ustawodawcę wymienić należy kilka. Przede wszystkim zmienił się termin rozliczania VAT-u z faktur sprzedaży, teraz podatek obowiązuje nas od dnia wykonania usługi bądź dostarczenia towaru. Inny jest także termin dla rozliczanych faktur zakupowych – nie można tego robić wcześniej, niż przed datą zapisaną jako obowiązek podatkowy dla sprzedawcy. Oczywiście zmianom uległy też terminy wystawiania faktur. Inaczej rozliczane są także samochody firmowe – tym razem mamy 100% odliczanie VAT-u od zakupu, jednak jak długo stan taki się utrzyma pokaże czas najbliższy. W myśl najnowszych zmian konieczne jest także odliczanie VAT-u przy sprzedaży towarów używanych, co do których nie mogliśmy odliczać stawki VAT, a przynajmniej częściowo. Wreszcie zmianom uległy przepisy dotyczące uzyskiwania potwierdzeń w przypadku faktur korygujących. Jak widać gołym okiem zmian jest sporo, niektóre z nich są dla naszej firmy niezwykle istotne dlatego należy na bieżąco obserwować to, co dzieje się w prawie podatkowym. Zmian przeprowadzonych w VAT przedsiębiorcy muszą dokonać w firmach na własną rękę. Warto zauważyć, że rozliczanie VAT-u kwartalnie daje nam znacznie więcej czasu.
W przypadku mniejszych przedsiębiorstw comiesięczne rozliczanie VAT to rutyna – częstotliwość taka uważana jest za “domyślną”. W przypadku jednak gdy firma posiada status tzw. małego podatnika możliwe staje się rozliczanie co kwartał. W takim przypadku płatność jest opóźniona o 2 miesiące. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy czas na sprawdzenie zasad, jakie obowiązują przy rozliczaniu VAT od sprzedaży własnej oraz zakupów dokonywanych w tym okresie. Zaletą przejścia na VAT kwartalny jest możliwość rozliczenia się za okres, w którym powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Kwartalny VAT to także gromadzenie pokaźniejszych kwot, które wymaga jednak pewnej dyscypliny.